Услугите, които предлагам:
01.
Какво представлява EMDR?
Зад абревиатурата EMDR стои Eye Movement Desensitization and Reprocessing или преведено на български – Десенситизация и повторна преработка на информация посредством движение на очите. EMDR терапията е психотерапевтичен подход, в чиято основа лежи разбирането за психичното здраве като способност на човека да преработва постъпващата от външния и вътрешния си свят информация по адаптивен начин. Когато информацията е съхранена по неадаптивен начин, това води до образуване на симптоми и различна психопатология, които довеждат клиентите до страдание в ежедневнието. Чрез EMDR терапията се подлагат на повторна преработка преживяванията, довели до образуването на клинична симптоматика и проблемни поведения, която преработка води до изчезване на симптомите на клиента и неговото пълно оздравяване.
За какво помага EMDR терапията?
Тази терапия има много висока ефективност за бързо и трайно справяне с различни психически неразположения и състояния като посттравматичен стрес, фобии, паник атаки, тревожни разстройства, проблеми, свързани със себеоценката, както и преработка на травматични преживявания като загуба, скръб, катастрофи, инциденти, сексуални малтретирания, емоционално неглижиране, физическа и психическа злоупотреба и други.
Как работи ЕМДР?
ЕМДР е комплексен психотерапевтичен метод, който интегрира голяма част от успешните методи на много терапевтични подходи /психодинамичен, когнитивно-поведенчески, интерперсонална и телесно-ориентирана психотерапия/ и ги комбинира с движение на очите. Движението на очите наподобява REM фазата на съня, при която фаза се получава преработка на преживяванията и спомените. Този метод работи с физиологичната система за преработка на информацията, която като всяка друга система в човешкия организъм се стреми към хомеостаза и оздравяване. Тази система преработва емоционално травматичната информация по начин, който извиква адаптивен отговор у човека, подпомагат се асоциативните процеси и се засилват ресурсите на човек. Преработените спомени вече не предизвикват силен негативен емоционален отговор и не водят до дискомфорт у човека, а стават част от една по-адаптивма система за осмисляне на житейския опит.
Тъй като ЕМДР терапията подпомага този естествен за всеки човек процес на хомеостаза, балансиране и самолекуване, резултатите от терапията се постигат изключително бързо дори и в рамките на няколко сесии /събития, които се свързват с комплексна травма, се преработват за по-дълъг период от време/.
ЕМДР терапията има тридименсиален подход с фокус върху минало, настояще и бъдеще. По този начин терапията подпомага клиента да преработи неадаптивно запаметените спомени от миналото, да преодолее факторите от настоящия си живот, които провокират стрес и дискомфорт, и да подсили ресурсите си за успешно справяне с бъдещи ситуации.
Какво може да очаквате в следствие на работа с ЕМДР терапията?
В резултат на работата си с този вид терапия, може да очаквате:
-
Десенситизация на емоционален и физически дискомфорт
-
Бързо подобрение на симптомите и тяхното изчезване за по-кратък период в сравнение с другите терапевтични подходи
-
Проява на инсайти благодарение на активиране и подкрепа на системата за преработка на спомени, чрез която се стимулират вътрешните асоциации и се освобождава блокирала информация и негативни вярвания
-
Позитивни промени във Вашия емоционален и физиологичен статус
-
Интегриране на житейския опит по нов, адаптивен начин, който Ви позволява да реагирате конструктивно в ежедневието си и да използвате наличните си ресурсите.
02.
Какво представлява арт терапията?
Арт терапията е уникална форма на терапия, която използва творческия процес за подобряване на умственото, емоционалното и физическото благосъстояние на човека. Докато традиционната разговорна терапия – психотерапията, включва вербална комуникация между терапевта и клиента, арт терапията използва изкуството като средство за изразяване. Тя успява да достигне до клиента по един мек, щадящ и фин начин и същевремнно с това да извади от дълббините на душата и несъзнаваното истински важния и ценен материал за работа в терапевтичната сесия. По врем ена арт терапевтична сесия, клиентът стига да много прозрения и открива за себе си много неосъзнати чувства и емоции, които биват разкрити с помощта на изскуството.
Арт терапията има за цел да насърчи самосъзнанието, емоционалното изцеление, личностното израстване и изследването на вътрешни преживявания чрез творческия процес. Създавайки образи, картини, истории или предмети, клиентите започват да разбират по-добре собствените си мисли, чувства, емоции и модели като това им помага да се научат да ги упрравляват, да се справят с тях и да намерят решения на проблемите си.
Арт терапията се фокусира върху процеса на създаване на изкуство като самият акт на творене е терапевтичен и действа отпускащо.
Какви методи и техники използва арт терапията?
В арт терапията се използват различни изразни средства – рисуване, писане, танцуване, пеене, свободно движение на тялото, активно въображение, ролеви игри и други. Арт терапията има редица клонове, които изследват разнообразие от методи за експресивно изразяване – Визуални изкуства, Музикотерапия, Игрова терапия, Пясъчна терапия, Приказкотерапия, Фототерапия, Експресивна арт терапия. В последствие терапевтът и клиентът заедно изследват символиката и значението зад творението на клиента и смисълът, който този процес и творбата му носят за него самия.
Предимства на арт терапията:
Арт терапията в сравнение с други терапевтични модалности има предимства, които очертават нейната всеобхватност и богат избор на техники за изразяване и облекчаване на психичните терзания на клиента. Сред тези предимства са:
· Осъзнаване през всички сетива – благодарение на арт терапията клиентът стига до по-дълбоки и значими осъзнавания, които може да преживее през всички свои сетива
· Телесна осъзнатост - Тялото на клиента участва активно в терапевтичния процес. клиентът може да използва тялото си като инструмент за изразяване на своите мисли, чувства, емоции, преживявания.
· Активират се едновременно лявото и дясното полукълбо на мозъка и се засилва изграждането на връзки между тях, което помага за засилване на концентрация, логическо и абстрактно мислене, скорост на мислене.
· Развива се въображението и проективното мислене, стимулира се креативността и спонтанността
· Намаляват се съпротивите към терапевтичния процес, което помага на клиентите да достигат по-бързо до съществени резултати в своята терапия
· Имаме веществено доказателство /картина, образ, стих, приказка, мелодия, танц, скулптора/ за нашия процес, което засилва ефекта от терапевтичната сесия и ни носи смисъл е успокоение и в последващите сесията дни и седмици.
· Методът е гъвкав и приложим дори при ограничени и затруднени условия.
За какви проблеми може да помогне арт терапията?
Арт терапията е ефективна психотерапия за голям обхват от проблеми, с които може да се сблъска човек. Тя е подходяща за работа при хора с травми, с проблеми във взаимоотношенията в семейството, проблеми в партньорските взаимоотношения, проблеми във взаимоотношения с децата. Арт терапията е много полезна и при работа с различни тревожни разстройства, депресивни състояния, преживяване на бърн аут, прекомерен стрес, голяма житейска промяна. Особено подходящ метод прри справяне с кризи и преживявания, свързани с раздяла, развод, овдовяване, скръб, тежки заболявания, както и при преход /пенсиониране, смяна на работа, менопауза, преместване в друг гра или държава, смяна на училище/ и други.
Какви са ползите от арт терапията?
Изкуството има невероятната сила да говори езика на душата, а в областта на терапията то се превръща в платно за изцеление и себеоткриване. Ето какви ползи предлага арт терапията:
Изразяване отвъд думите - Арт терапията предоставя уникален начин за изразяване на чувствата и емоциите извън определените ни рамки. За тези, които намират за предизвикателно да изразят емоциите си вербално, артистичната сцена се превръща в пространство, където те могат да споделят открито и свободно и често да изненадват дори самите себе си.
Намаляване на стреса и повишаване на релаксацията – Артистичните дейности намаляват стреса и повишават релаксацията и спокойствието. Независимо дали става дума за рисуване, танцуване или пеене, креативните занимания се превръщат в практика за успокояване на ума и тялото и преодоляване на тревожността.
Освобождаване от емоциите и тяхното канализиране – Арт терапията осигурява безопасно пространство за освобождаване от негативните емоции и подпомага плавния процес на справянето с тях и канализирането им в продуктивна енергия.
Свобода на изразяването – Арт терапията предлага допълнителна свобода в начина и методите на изразяване на Вашите мисли, чувства, идеи и преживявания. Всичко от символите, цветовете и темите, използвани в създаденото изкуство насочва терапевта към преживяванията и емоциите на твореца и дава едно по-обширна и богата перспектива за справяне с трудностите на клиента.
Арт терапията може да бъде възприемана и като една креативна сесия, в която клиентът се чувства в безопасност и споделя своите чувства и емоции, без притеснението и неразположението, което би могъл да изпита при стандартна сесия с психолог.
За кого е подходяща арт терапията?
Арт терапията е особено подходяща за хора, които изпитват затруднения с вербалното изразяване, за хора преживели тежки травми, за които им е много трудно да говорят. Арт терапията е широко използвана и при работа с деца, тъй като тя е много близка до техния начин на възприемане на света и способност за образно мислене.
Арт терапията е подходяща да всеки, който иска да опознае по-добре себе си, душата си и да разреши проблемите си, използвайки силата на изкуството. Изкуството е естественият начин за общуване откакто свят светува. Още преди развитието на писмеността, примитивните общества са използвали отпечатъци, форми, изображения и йероглифи, за да общуват помежду си. Тези форми на изразяване са част от нашето биологично наследство. Голяма част от нашето мислене е визуално, ние мислим чрез образи, сънуваме образи, дори речта ни е повлияна от образи. Изкуството е езикът на душата ни и чрез него, душата ни говори, използвайки всичките ни сетива. Оставете се на арт терапията да Ви води в този процес на чуване и опознаване на собствената Ви душа.
03.
Психологическото консултиране е краткосрочна форма на помощ към клиента, насочена към конкретен пробем, за който клиентът търси решение. Основна цел на консултирането е да подпомогне клиента да осъществи поведенческа промяна и да намери решение на конкретната заявка, с която идва при психолога – консултант. Консултирането се фокусира предимно върху настоящето без да изследва особено задълбочено миналото на клиента. Терапията от друга страна е доста по-продължителен процес, който се фокусира върху това да разгледа, както настоящата ситуация на клиента, така и събитията от миналото, довели до текущото развитие. Основна цел на психотерапията е постигане на дълбока, личностна промяна.
При консултирането, психологът може да използва по-директни интервенции, които са свързани с това да дава насоки на клиента, когато това е необходимо. Консултирането е подходящ метод, когато не са налице сериозна психологическа или психосоматична симптоматика и при не особено задълчобени психологични проблеми свързани с взаимоотношения, временни затруднения, промяна, криза и други.
04.
На английски TEMAS е акроним за „Tell me a story“ в превод „Разкажи ми история“. TEMAS е тематичен аперцептивен тест, разработен за оценка на емоционални и поведенчески проблеми, предназначена за деца и юноши от 5 до 18 годишна възраст. Мултикултурната проективна методика е разработена така, че позволява надеждна оценка на когнитивното, афективното, вътрешноличностното и междуличностното функциониране на изследваното дете. Тестът се основава на психодинамичната теория, според която хората проектират несъзнаван материал върху двусмислени стимули, докато по принцип този материал бива подтискан. TEMAS съдържа 23 цветни стимулни платна, по които детето съчинява история, а терапевтът оценява историята по предварително зададени критерии.
TEMAS е динамично-когнитивен инструмент, който дава ценни психологични данни относно:
-
Оценка на емоционални и поведенчески проблеми при деца.
-
Постигане на задълбочена разбиране относно затрудненията и силните страни на детето.
-
Проблемно-специфична информация, помагаща при разработването на по-точен план за лечение и поставянето на терапевтични цели.
-
Проследяване напредъка в терапията и нейните резултати.
TEMAS е подходящ за диагностика н оценка на:
-
Междуличностни отношения
-
Агресия
-
Тревожност/депресия
-
Мотивация за постижения
-
Отлагане на удоволствието
-
Аз-концепция
-
Сексуална идентичност
-
Тестване на реалността
-
Морална оценка
-
Въображение
-
Връзки
-
Конфликт
-
Неподходящ афект
Тестът е адаптиран и стандартизиран за българската популация.
05.
Тренингите и обученията са един чудесен начин под формата на игра и влизане в роли, хората да научат и експериментират с нови поведения в една защитена среда. Чрез тренингите и обученията за меки умения, се развиват компетентности, свързани с комуникативни и презентационни умения, умения за даване на обратна връзка, подобряване на самооценката, придобиване на умения за управление на стреса, управление на времето, работа в екип, лидерство, вземане на решения, умения за водене на преговори и разрешаване на конфликти и други.
Групово-динамичните психотренинги отчитат влиянието на групата и на всеки един от нейните членове като с това се оптимизират резултатите от учебния процес и се постигат по-трайни и по-дълбинни промени.
На този етап може да запишете детето си в детска група за развитие на емоционална интелигентност "Приказни емоции". Групата представлява едно своеобразно приказно пътуване в света на емоциите, което ни превежда през чудни истории, неочаквани обрати, магични развръзки и ни показва пътя към нас самите, нашите желания и потребности, показва ни ключа към създаването на успешни взаимоотношения с другите. Научете повече...
При интерес от други обучения, може да оставите запитване в контактната форма или да се свържете с мен на посочените контакти.