Ползи за здравето от воденето на дневник
- Gergana Buhova
- 6.01.2024 г.
- време за четене: 2 мин.
Помните ли как като деца беше модерно (поне по моето време) да имаме таен дневник и да пишем в него? Имаше изобилие от малки шарени дневничета с катинарчета и ключета, богато украсени и сякаш призоваващи те „вземи ме“. Е, и аз имах един такъв с малката русалка и всеки ден си пишех какво ме е впечатлило. Като се сетя за този дневник и първия ми спомен е как бях описала един огромен плюшен мечок, който видях в магазин за играчки и много исках да имам. Родителите ми обаче не ми го купиха, а мечокът остана известно време в моите мечти. Много години по-късно получих също толкова голям, мек и плюшен мечок като подарък от приятели без дори да знаят, че някога съм мечтала за такъв. Това си беше подарък от Вселената да подхрани и зарадва детето в мен.
Освен че написаното слово има силата да се материализира, воденето на дневник има и много други ползи за здравето на човек. Също толкова полезна практика за възрастни, колкото и за деца.
Някои от основните ползи, които може да усетите скоро след като започнете да изпълвате белите страници на Вашия дневник, са:
1/ Подобряване на паметта и концентрацията – писането засилва способността на мозъка да възприема, преработва, запаметява и задържа информация, а това поддържа дългосрочната ни памет.
2/ Подпомагане възстановяването от травматични събития – чрез писането, ние директно се конфронтираме с травматичните събития в живота си, вместо да подтискаме емоциите си спрямо тях. Това ни помага да осъзнаем, разберем и приемем собствените си емоции и съответно ние да управляваме тях, а не те нас.
3/ Облекчаване на тревожността и депресията – писането ни помага да се фокусираме, да организираме преживяванията си и да изведем „черните“ си мисли на „белия“ лист. Така можем да се дистанцираме от заливащите ни емоции и да видим по-голямата картина, да видим повече възможности, да се освободим от убежденията, които вгорчават живота ни и пречат на развитието ни.
4/ Развиване на благодарност към живота – описвайки важните за нас моменти от живота си ден след ден, ние ставаме по-осъзнати за всичко, което преживяваме и виждаме с колко много смислени и пълноценни моменти е изпълнен живота ни. Много проучвания доказват връзката между благодарността и здравето на човека. Чувството на благодарост подобрява съня, цялостния тонус, активността, способността да преследваме и постигаме целите си и цялостното ни усещане за благополучие.
5/ Засилване на имунната система – всичко, което споменахме като ползи от воденето на дневник се отразява благоприятно на имунната ни система и ни прави по-здрави и удовлетворени от живота си.
Една модалност от експресивната арт терапия е терапевтичното писане, а воденето на дневник е метод за осъществяването му. Най-хубавото е, че дневникът може да се създава и по много други начини, не само чрез писане. Може да изпълваме страниците с рисуване, колажи, снимки, общо взето всичко, което е символично за нас и разказва историята на нашата душа. Има много начини, по които можем да изразим своята индивидуалност, така че да се чуем и опознаем по-добре.
Ще се радвам в коментар да споделите, вие водите ли си дневник и какви ползи откривате за себе си?

Comments