top of page
Снимка на автораGergana Buhova

Как да говорим с децата за техните емоции?

Актуализирано: 24.07




Децата си взаимодействат със света предимно водени от своите емоции. Те изпитват силни чувства и реагират много първосигнално, дори това да изглежда неразбираемо или пресилено за нас възрастните. Често се случва децата да избухнат в плач изведнъж, сякаш без повод. Или да откажат да се занимават с любима дейност, която са извършвали точно допреди минута. Или се държат сякаш правят напук на възрастните. Всичко това е следствие на силните емоции, които изпитват. Децата имат нужда да назоват и разберат своите емоции, за да могат да се справят с тяхната сила и интензитет, да могат да ги управляват. Регулирането на емоциите е компонент на емоционалната интелигентност и носи със себе си ползви във всеки един аспект от живота и е един от най-важните фактори за благосъстоянието и психичното здраве на децата. И тук е нашата роля на възрастни – да им помогнем да разпознават какво чувстват във всеки един момент, за да не са толкова уплашени от силата на чувствата си и объркани от невъзможността да управляват тези непознати състояния.


Представям ви един интересен, забавен и много мек начин да помогнем на децата да разберат и вербализират начина, по който се чувстват, а и ние самите да научим повече за емоционалния им свят.


Под формата на игра можем да започнем много ползотворна дискусия с децата си за това как се чувстват сега или в някакъв конкретен силно емоционално зареден момент за тях. Можем да ги стимулираме да посочат и нарисуват своето емоционално състояние, чрез няколко лесни въпроса:


  • Какъв цвят е твоята емоция?



  • На кое място в тялото си изпитваш тази емоция?



  • Колко голяма е тази емоция? Дали я усещаш голяма като планина или пък малка като копче?


  • Ако можеш да докоснеш своята емоция, какво би било усещането? Дали е гладка, неравна, бодлива, твърд, мека и т.н?


И накрая да ги стимулираме да споделят всичко, което им хрумва около тази емоция.



Това води до по-голямо разбиране и осъзнаване на собствените емоции, които вече имат име, форма, цвят и текстура. Те са познати и могат да се управляват.


Този метод е много подходящ и за възрастни, защото често в забързаното си ежедневие ние забравяме да обръщаме внимание на най-важната информация – как се чувстваме във всеки един момент. Нашите чувства са в основата на нашето поведение, несъзнавано или не. Разпознавайки и назовавайки чувствата си, те се превръщат в инструмент, който ни позволява да взимаме осъзнати и подходящи за нас избори и решения.


Позволете си да поиграете с този метод и ще се изненадате от многото прозрения, които ще ви хрумнат.

1 преглеждане0 коментара

Comments


bottom of page